Tržište svakodnevno pruža brojne prilike, ali i zamke koje mogu biti kobne za vaš račun. Nespretna reakcija ili nepromišljena odluka mogu rezultirati značajnim gubicima. Stoga je iznimno važno biti selektivan i tražiti situacije koje nam daju najveću vjerojatnost za uspješan ishod. Mnogi trgovci, međutim, skloni su dodatno komplicirati stvari koristeći prevelik broj indikatora ili složenih alata koji mogu zamagliti pravu sliku.
Osobno se vodim jednostavnim pravilom: “Ono čega nema, ne može se pokvariti.” To znači da se oslanjam samo na cijenu i prateći volumen. Ovi osnovni elementi pružaju dovoljno informacija za donošenje informiranih odluka. Nakon toga, fokusiram se na ono što je jasno vidljivo — trend.
Trend je, u svojoj biti, jednostavan pojam. To je kretanje cijene u jasno vidljivom smjeru bez pretjeranih oscilacija. Nema potrebe za složenim definicijama ili dubokim filozofskim raspravama. Prepoznavanje trenda omogućuje nam da slijedimo smjer u kojem se tržište već kreće, povećavajući šanse za uspjeh.
Oslanjanje na osnovne elemente poput cijene i volumena te prepoznavanje trenda omogućuje nam da se usredotočimo na bitne informacije. To smanjuje buku i pomaže izbjeći zamke prekomjerne analize i nepotrebnog kompliciranja strategija.
Naravno da postoje i metode koje koriste jednostavne, ali robusne algoritme za analizu tržišta koje isto tako mogu biti učinkovite. Primjerice, pristupi koji se oslanjaju na particioniranje vremenskih serija i linearnu regresiju za predviđanje trendova (što ću vam pokazati). Takve metode ne ovise isključivo o prošlim performansama, već nastoje pružiti bolje razumijevanje trenutnog stanja na tržištu.
U konačnici, ključ je u jednostavnosti i fokusu na temeljne principe. Tržište će uvijek imati svoje izazove i neizvjesnosti, ali s pravilnim pristupom i svjesnošću psiholoških zamki možemo povećati svoje šanse za uspjeh.
Kako izgledan jasno prepoznatljiv trend?
Da bi se uopće stavili u kontekst trenda nužan uvjet je vremenski okvir koji promatramo i do koje razine “osjetljivosti” idemo.
Što se tiče vremenskog okvira ne smatram da je potrebno vući “paralele” daleko u prošlost. Što se tiče prošlosti dovoljno je samo da pogledamo par godina unazad nalazimo li se u blizini nekog povijesnog maksimuma ili minimuma. I to onda gledamo samo kao sirovi podatak. Ne preslikavamo situaciju 1 na jedan. Ako ništa drugo onda iz razloga što se formiranje tog maksimuma/minimuma odigralo pod drugačijim ekonomskim i političkim okolnostima. Nama je bitan jedino sadašnji trenutak i sad pratimo hoće li nam graf dati dovoljno sigurnosti na osnovu koje možemo reći kako će neki “povijesni zapisi” biti testirani.
Znači, što je trend?
Ovo svakako nije:
Mjeseci i mjeseci oscilacija u cijeni ( promjenjivog intenziteta) na temelju kojih je nemoguće uz veliku vjerojatnost definirati budući smjer kretanja.
Znači, ovakve situacije preskačemo čim ih vidimo.
Postoji li jasniji trend?
Evo, već na prvu svima je jasno da se cijena kreće prema gore. Oscilacije su primjetne, ali nisu značajne u postotku samog iznosa cijene. Ovo je situacija na kojoj se može zaraditi.
Ima li možda još možda neki trend koji je jasniji i uz još manje oscilacija?
Uzlazno kretanje uz male oscilacije i u određenom razdoblju pojava velikih volumena koji cijenu još više poguraju u smjeru trenda.
To su situacije kojima morate težiti. Sve ostalo je bespotrebno filozofiranje. Isto kao i crtanje gomilu crta po grafu i u konačnici ništa ne trgovati. Ili još bolje, kasnije sa javiti poput generala nakon bitke da je cijena završila baš tamo gdje ste vi crtali. Kretanje ima svoju volatilnost, ima svoja odstupanja, ima svoje zakonitosti koje vam mogu biti neki oblik smjernica, ali ne i presudna stavka koju slijepo pratite.
Ne kažem da statistika nije potrebna, baš suprotno. Onaj koji suvereno vlada statistikom “očistit ” će s vama pod, a da se nećete niti snaći. Iskustvo/osjećaj je itekako značajna stavka, ali sa statistikom dobijete samo još bolji edge. No, o tome ćemo neki drugi put.
Za ovu objavu fokus je bio na definiranju trenda. Sad je na vama da si izvježbate oko. Izaberite nasumično 40-50 dionica. Malo odzumirajte i potražite ovakve trendove u zadnjih 6-8 mjeseci. Zatim napravite i “korak više”, odzumirajte graf tako da obuhvatite puno veće razdoblje ( npr. 5-6g) i pogledajte kako se dionica ponašala. Ima li puno razdoblja sa jasnim trendovima ili ne? Ukoliko ima onda takvu dionicu možete staviti u kategoriju dionice sklone trendovskom kretanju. Napravite si grupu takvih dionica (cca 15-20) i onda ih redovno pratite ( za pogled na graf potrebno vam je minutu-dvije, tako da ih sve prođete unutar pola sata). Kad vidite da je neka u jasnom trendu onda ju izdvojite u kategoriju potencijalnih prilika ( to će biti iduća objava) za trgovanje.
Kad steknete nešto više iskustva, onda tako posložite priču po sektorima ( npr. 10 dionica iz svakog sektora) i imat će te gotovo pa svaki dan neku priliku.
Da ne zaboravim, bitno je da se ne “spuštate” unutar vremenskih okvira koji vam donose pretjerane šumove ( 4h, 1h, 15min..itd). Imaju takvi okiri svoja pravila, ali je priča dosta drugačija po pitanju cijele dinamike i vaše vjerojatnosti uspjeha. Nas zanima dnevni graf i iznad toga.
Evo, dosta za ovu objavu. Ukoliko imate pitanje, pitajte.