USA će u nadolazećem razdoblju poduzimati ambiciozne poteze usmjerene na jačanje svoje gospodarske i nacionalne sigurnosti. Prvo, planira se uvesti napredni okvir za kontinuirani nadzor i evaluaciju lanca opskrbe. To znači da će se koristiti digitalni alati i analitički modeli kako bi se pratilo kretanje proizvoda od proizvođača do krajnjeg korisnika. Takav sustav omogućit će brzo otkrivanje prekida ili zlouporaba, a time i pravovremeno reagiranje. No, ovakav tehnološki pristup nije jednostavan. Integracija novih rješenja s postojećim, često zastarjelim sustavima zahtijevat će značajna ulaganja u modernizaciju IT infrastrukture. Osim toga, povećana digitalizacija povećava i rizik od cyber napada, pa će biti nužno osigurati visoku razinu kibernetičke zaštite. Održavanje i nadogradnja ovakvih sustava također podrazumijevaju stalne operativne troškove, a uspjeh ovisi o stručnosti osoblja koje ih koristi.
Drugi potez bit će smanjenje strateške ovisnosti o inozemstvu. U praksi, to podrazumijeva poticanje domaće proizvodnje, diversificiranje izvora opskrbe te uspostavljanje rezervnih kapaciteta. Cilj je osigurati pouzdanost opskrbnih lanaca i ojačati nacionalnu sigurnost, ali i gospodarsku stabilnost. No, ovaj pristup donosi sa sobom izazove. Mnogi inozemni proizvođači mogu proizvoditi po nižim troškovima zahvaljujući većim obimima, dok domaća proizvodnja često ima više cijene zbog manjih opsega. Izgradnja novih kapaciteta zahtijevat će vrijeme, što znači da će tijekom prijelaznog razdoblja postojati rizik od privremenih poremećaja. Također, postoji mogućnost da se domaći sektor neće odmah moći natjecati s tehnološkim prednostima inozemstva, što bi moglo utjecati na konkurentnost.
Treći potez uključuje modernizaciju infrastrukture i tehnološku integraciju. USA će ulagati u proširenje i modernizaciju domaćih proizvodnih pogona kroz partnerstva s privatnim sektorom, državne investicije i povoljne kreditne linije. Paralelno s tim, planira se uvođenje digitalnih sustava za praćenje i upravljanje lancima opskrbe u stvarnom vremenu, čime bi se povećala učinkovitost i transparentnost cijelog procesa. No, ovakav program zahtijeva velika financijska sredstva ( a na drugoj strani lupa po rezanju duga), a suradnja između javnog i privatnog sektora ponekad može biti komplicirana zbog različitih procedura i interesa. Uz to, prilagodba regulatornih okvira novim tehnologijama može potrajati, a brza evolucija tehnologije znači da će sustavi koji se danas implementiraju brzo zastarjeti ako se ne ulaže u kontinuirane inovacije i obuku zaposlenika.
Konačno, geopolitički ekonomski balans postaje važan aspekt. USA će aktivno raditi na oblikovanju trgovinskih odnosa, pregovarati s demokratskim saveznicima i uspostavljati nove trgovinske sporazume koji će zamijeniti ili unaprijediti postojeće uvjete. Poseban naglasak bit će na zajedničkom djelovanju protiv “nepoštenih” trgovačkih praksi, s posebnim fokusom na ono što se događa u Kini. Osim toga, planira se uvođenje antidampinških mjera – sustava za brzo prepoznavanje dumping praksi, uz mogućnost uvođenja tarifa i drugih mjera zaštite domaće industrije. Ipak, ovi potezi mogu (i hoće) dovesti do trgovinskih sukoba, budući da zemlje pogođene zaštitnim mjerama mogu uzvratiti s vlastitim mjerama, što bi moglo ( i hoće) rezultirati povećanjem cijena za potrošače. Nadalje, postupno smanjenje ekonomske ovisnosti o zemljama s nepoštenom (hahahaha) konkurencijom nosi rizik privremenih poremećaja u lancima opskrbe i povećanih troškova proizvodnje.
Ovim planovima žele osigurati dugoročnu stabilnost i sigurnost, unatoč svim izazovima koji dolaze s tehnološkim inovacijama, globalnom konkurencijom i složenim međunarodnim trgovinskim odnosima. Svaki strateški potez zahtijeva detaljnu analizu rizika i spremnost na brzu prilagodbu promjenjivim uvjetima, kako bi se ostvarili očekivani benefiti za gospodarstvo i nacionalnu sigurnost. Pitanje je koliko će biti dobri i brzi u tome. Kao što već i možemo vidjeti, svaka odluka nosi sa sobom i prednosti i izazove, a ljudi bi morali imati jasnu viziju kamo se ide.
Inače će javnost postati veliki uteg oko vrata ovoj administraciji, a znamo da j eu politici uvijek bitno glasačko tijelo. Više od onoga što bi ti političari stvarno i morali raditi za državu.
Nastavit će se…