Prirodni plin može se pronaći na različitim mjestima i u različitim geološkim formacijama. U nekim slučajevima, plin se skuplja u velikim pukotinama i šupljinama između slojeva stijena, a takav se plin naziva konvencionalnim prirodnim plinom. U drugim slučajevima, prirodni plin nalazi se u sitnim porama škriljevca, pješčenjaka i drugih sedimentnih stijena, gdje se naziva plin iz škriljevca (shale gas) ili zbijeni plin (tight gas). Također, prirodni plin može se pojaviti zajedno s naftom, u kojem slučaju se naziva pridruženi prirodni plin (associated natural gas).

Naslage prirodnog plina nalaze se kako na kopnu, tako i u podmorju, duboko ispod morskog dna. Prirodni plin koji se nalazi u naslagama ugljena naziva se metan iz ugljenih slojeva (coalbed methane).

Obrada i distribucija prirodnog plina

Kada se prirodni plin ekstrahira iz podzemnih ležišta, često se naziva “mokri” prirodni plin jer sadrži različite plinske spojeve poput etana, propana, butana i pentana, kao i vodenu paru. Takav plin prolazi kroz postrojenja za preradu kako bi se uklonile nečistoće i odvojili korisni plinovi. Nakon prerade, dobiva se tzv. “suhi” prirodni plin spreman za transport i distribuciju potrošačima.

Za sigurnost, u prirodni plin dodaju se mirisni spojevi (odoranti) kako bi se mogli otkriti eventualni curenja. Prerađeni plin zatim prolazi kroz cjevovode do podzemnih skladišta ili distributivnih mreža koje ga isporučuju krajnjim korisnicima.

Infrastruktura dostave prirodnog plina

Dostava prirodnog plina uključuje tri ključne komponente:

  • Obrada – uklanjanje nečistoća i odvajanje korisnih plinskih spojeva.
  • Transport – prijenos plina putem velikih cjevovoda s mjesta proizvodnje do distribucijskih čvorišta.
  • Skladištenje – spremanje prirodnog plina u podzemne spremnike radi osiguranja stabilne opskrbe tijekom perioda povećane potrošnje.

Cijene prirodnog plina i čimbenici koji ih utječu

Cijena prirodnog plina za potrošače sastoji se od dva glavna elementa:

  1. Trošak robe – cijena samog plina, bilo izravno s mjesta proizvodnje ili kupljenog na tržištu.
  2. Troškovi transporta i distribucije – troškovi prijenosa plina putem cjevovoda od proizvodnog mjesta do korisnika.

Maloprodajne cijene prirodnog plina razlikuju se od regije do regije, a glavni čimbenici koji na to utječu su:

  • Udaljenost od mjesta proizvodnje ili skladištenja
  • Dostupnost i kapacitet transportnih cjevovoda
  • Sezonske promjene potražnje
  • Porezi i regulacije
  • Dostupnost konkurentskih izvora energije

Utjecaj ponude i potražnje na cijene

Povećana ponuda prirodnog plina obično smanjuje cijene, dok smanjena ponuda može uzrokovati njihov rast. Slično tome, povećana potražnja može uzrokovati rast cijena, dok smanjena potražnja obično dovodi do nižih cijena.

Glavni čimbenici koji utječu na ponudu su:

  • Količina proizvodnje prirodnog plina
  • Zalihe prirodnog plina u skladištima
  • Uvoz i izvoz plina

 

S druge strane, potražnja ovisi o:

  • Sezonskim promjenama vremena
  • Gospodarskom rastu
  • Cijenama i dostupnosti drugih izvora energije

Vremenski uvjeti i tržište prirodnog plina

Ekstremni vremenski uvjeti mogu značajno utjecati na opskrbu i cijene prirodnog plina. Primjerice, uragani i oluje mogu ometati proizvodnju plina, dok hladni zimski mjeseci povećavaju potrošnju zbog grijanja, što dodatno pritišće cijene. Vrući ljetni mjeseci također mogu utjecati na tržište jer povećana upotreba klima uređaja dovodi do veće potrošnje plina u proizvodnji električne energije.

 

Prirodnim plinom trguje se svaki dan i to uglavnom kroz futures ugovore.

Futures ugovori za prirodni plin (natural gas) označavaju se specifičnim kodom koji uključuje nekoliko ključnih informacija: oznaku proizvoda, mjesec i godinu isteka ugovora te broj ugovora. Evo kako to obično izgleda:

1️⃣ Oznaka proizvoda (Natural Gas)

U futures tržištu, prirodni plin obično se označava kao “NG”. To označava da se ugovor odnosi na prirodni plin.

2️⃣ Mjesec isteka (Month Code)

Futures ugovori su povezani s određenim mjesecima u godini. Svaki mjesec ima svoj jezični kod. Na primjer:

  • F za siječanj
  • G za veljaču
  • H za ožujak
  • J za travanj
  • K za svibanj
  • M za lipanj
  • N za srpanj
  • Q za kolovoz
  • U za rujan
  • V za listopad
  • X za studeni
  • Z za prosinac

Dakle, ako želite označiti futures ugovor koji ističe u travnju, to bi bila oznaka “J” za travanj.

3️⃣ Godina isteka (Year)

Futures ugovori imaju godinu kada ističu. Godina je označena s četiri broja. Na primjer:

  • 2025 označava ugovor koji ističe u 2025. godini.

4️⃣ Primjer označavanja futures ugovora

Dakle, cijeli označeni kod za futures ugovor za prirodni plin koji ističe u travnju 2025. godine izgledao bi ovako:
NGJ25

  • NG označava prirodni plin (Natural Gas).
  • J označava travanj (April).
  • 25 označava godinu isteka (2025).

Ako se ugovor odnosi na listopad 2025. godine, oznaka bi bila NGX25.

Standardni futures ugovor za prirodni plin na tržištu NYMEX (New York Mercantile Exchange) temelji se na 10.000 milijuna britanskih toplinskih jedinica (MMBtu) prirodnog plina, a veliki dio brokera daje mogućnost malim ( retail) trgovcima da kupuju/prodaju i u znatno manjim količinama.

Trgovanje prirodnim plinom je iznimno volatilno i dinamično. Uz poznavanje tehničkih alata neophodno je savršeno vladati fundamentalnom stranom i imati pravovremene informacije, koje uglavnom koštaju.

No, svi željni upoznavanja mogu to odraditi i na jednostavan način, ali svakako uz napomenu da prirodni plin nema funkciju dugoročnog držanja ( ako ne znate što radite) u portfelju jer vas troškovi mogu dokrajčiti.

Postoji pojam “rolling natural gas contracts” i odnosi se na praksu prodaje postojećeg futures ugovora i kupnje novog ugovora za budući mjesec ili godinu. Ova praksa je česta kod trgovaca koji žele održati poziciju bez fizičkog isporučivanja plina ( jer ukoliko sačekate izvršavanje futures ugovora to će vas tek dovesti u ogromne troškove). Rolling se obično izvodi prije nego što ugovor koji se trenutno posjeduje istekne. U trgovini prirodnim plinom, ovo je važan koncept, jer futures ugovori imaju specifične datume isteka, a svi trgovci ne žele doći u situaciju fizičke isporuke plina.

Kako funkcionira “rolling” prirodnog plina:

  1. Prodaja postojećeg ugovora
    Ako imate futures ugovor za prirodni plin koji ističe u određenom mjesecu (recimo NGJ25, ugovor koji ističe u travnju 2025. godine), prije nego što ugovor istekne, trgovac prodaje taj ugovor na tržištu.
  2. Kupnja novog ugovora za budući mjesec
    Nakon prodaje postojećeg ugovora, trgovac kupuje novi ugovor koji ističe u sljedećem mjesecu ili godinu dana kasnije (recimo NGK25, ugovor koji ističe u svibnju 2025.). Ovo vas dovodi u situaciju da održite svoju poziciju bez fizičkog isporučivanja.

Zašto se koristi “rolling”?

  • Održavanje pozicije: Trgovci žele održavati svoju izložnost tržištu prirodnog plina (na primjer, zbog spekulacija ili hedginga) koriste rolling kako bi izbjegli fizičku isporuku plina.
  • Kontinuitet tržišta: Trgovci žele izložiti svoju poziciju tržištu, ali futures ugovori imaju fiksni datum isteka, pa rolling omogućuje prijenos pozicije na duže razdoblje.
  • Optimalno iskorištavanje likvidnosti: Rolling omogućuje trgovcima da iskoriste likvidnost tržišta bez potrebe za fizičkom dostavom plina, što je komplicirano za većinu ljudi.

Troškovi koji nastaju kod “rollinga” prirodnog plina

Trošak klizanja cijene (slippage)
Ako je tržište nestabilno ili neuobičajeno likvidno, možete doživjeti klizanje cijene kada pokušavate izvršiti svoju transakciju. To znači da ugovor neće biti izvršen po cijeni koju ste očekivali, što vam može povećati troškove rollinga.

Trošak razlike u cijeni (“roll yield”)
Kada se rolling obavi, cijena novog ugovora može biti viša ili niža od cijene starog ugovora. Ova razlika se zove “roll yield” i može biti:

  • Pozitivan (kada je cijena novog ugovora niža od prethodnog, što je povoljno za vas).
  • Negativan (kada je cijena novog ugovora viša, što povećava trošak ).

Razlika u cijeni između kratkoročnih i dugoročnih futures ugovora može biti uzrokovana tržišnim uvjetima, kao što su ponuda i potražnja, sezonske varijacije u cijeni plina, ili specifični događaje na tržištu plina. Ovo je najvažniji trošak koji nastaje kod rollinga, jer može značajno utjecati na profitabilnost.

Transakcijski troškovi
Svaka transakcija, kao što je prodaja starog ugovora i kupnja novog, može uključivati naknade i troškove povezane s brokerskim provizijama. Iako ove naknade obično nisu visoke, one se ipak moraju uzeti u obzir, pogotovo ako se rolling ugovora vrši često.

Razlika u kamatnim stopama
Ako postoji značajna razlika između kamatnih stopa za kratkoročne i dugoročne ugovore, to može utjecati na cijenu rollinga. Na primjer, ako je tržište u backwardation (gdje su kratkoročni ugovori skuplji od dugoročnih), rolling može rezultirati manjim troškovima, dok u contango (gdje su dugoročni ugovori skuplji) rolling može biti skuplji.

Porezi
Trošak rollinga također može biti povezan s poreznim posljedicama. Ovisno o zakonodavstvu zemlje u kojoj trgovac posluje, prodaja i kupnja futures ugovora može imati porezne obveze. Trgovci mogu biti obvezni platiti poreze na kapitalnu dobit na temelju razlike u cijeni između starog i novog ugovora.

 

Uglavnom, koliko god da je trgovanje prirodnim plinom iznimno zanimljivo i isto tako jako poučno ( jer se može jako puno naučiti o geopolitici, energetskom sektoru..) i dalje sam pri tome da ne bih apsolutno nikome preporučio trgovanje ovim instrumentom. Za neke stvari jednostavno je potrebno jako puno iskustva, znanja i novaca. Ima mirnijih i jednostavnijih načina za zaradu.